راهنمای مفید پیاده روی مسجد جمکران

اطلاعات ضروری

میزان مسافت از حرم حضرت معصومه س تا مسجد جمکران :۷ کیلومتر

تعداد ستون ها : هنوز شماره  نخورده

زمان لازم برای پیاده روی : ۲:۳۰ – ۲  ساعت

زمان تخمینی سفر پیاده : ۲ تا  ۳  ساعت

بهترین زمان شروع سفر  دو ساعت و نیم قبل از اذان مغرب از حرم حضرت معصومه س ( برای مسیر کوتاه تر زمان را کمتر محاسبه کنید.)

انتظار می رود در حدود ۱۰ دقیقه به اذان پیاده روی تمام شود.

چه کسانی میتوانند در پیاده روی حضور یابند؟

همه افراد (مرد، زن، بچه، خانواده ها) به اندازه یک بازی سبک فوتبال ۴۰ دقیقه ای انرژی می بره. برای خانمها راحت‌تر از ۱ ساعت جاروبرقی منزل به نظر می رسه.

مسیر:

از صحن امام رضا علیه السلام به سمت پارکینگ شرقی که متصل به بلوار پیامبر اعظم (ص) است حرکت کنید. وارد پارکینگ که شدید کاملا مستقیم حرکت کنید به سمت خروجی پارکینگ . وارد زیر گذر می شوید وقتی از زیر گذر خارج شدید روبروی شما امام زاده احمد بن قاسم  ع دیده می شود. سمت راست امام زاده بلوار پیامبر اعظم ص قرار دارد.   مسیر را تا مسجد مقدس جمکران مستقیم حرکت کنید اگر هوا غباری نباشد مسجد مقدس جمکران را از ابتدای بلوار به راحتی می توانید ببینید.

دستورالعمل های پیاده روی:

۱ . پیاده روی را از دو و نیم ساعت به اذان شروع کنید و در ایستگاه صلواتی‌ها حتما توقف کنید و استراحت کنید چون اگر بدون استراحت بروید وقتی به مسجد میرسید بسیار خسته خواهید بود و حال عبادتتان را از دست می دهید.

  1. مکان شروع:

حرم مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

بهترین مکان شروع پیاده روی حرم حضرت معصوم (س) است. زیارت و عرض ارادت به اهل بیت علیهم السلام  و حضرت معصومه (س) به صورت کوتاه و سپس حرکت.

دو ساعت و نیم قبل از اذان مغرب حرکت کنید.

نکته مهم : اگر اهل پیاده روی نبوده اید و خسته می شوید. مسیر کوتاه تری را برای پیاده روی انتخاب کنید. انشاء الله به مرور توان حرکت و پیاده روی طولانی تر را به دست خواهید آورد. دو مبدا برای مسیر های کوتاه تر معرفی می شود:

شروع از مرقد امامزاده احمد بن قاسم (ع) واقع در ابتدای بلوار پیامبر اعظم (ص)

 این مسیر حدود یک کیلومتر کمتر است و حدود بیست دقیقه از پیاده روی شما کم می شود و قسمت سربالایی زیر گذر عمار یاسر را هم کم دارد.

دو ساعت به اذان حرکت کنید.

شروع از مسجد حضرت قائم (عج) واقع در شهر قائم (عج)

 قابل ذکر است که اینجا  اولین جایی که به صورت رسمی هر هفته برنامه پیاده روی به مسجد مقدس جمکران دارند. و اهالی باصفای شهر قائم به صورت خانوادگی در آن شرکت فعال دارند.

تجمع و حرکت یک ساعت قبل از اذان است.

توصیه:

ابتدا تند راه نروید بعد از حدود ۲ کیلومتر کمی استراحت کنید و بعد سرعتتان را کمی افزایش دهید.

اگر از دو مسیر اول حرکت را شروع می کنید یک بطری کوچک آب همراه داشته باشید. ( انشاء الله با برپایی ایستگاه های صلواتی در آینده نزدیک این مساله را بر طرف می شود) فعلا چهار ایستگاه صلواتی در بین راه هست. اما از ابتدای بلوار تا سه کیلومتر فروشگاه و ایستگاه صلواتی برای تهیه آب وجود ندارد.

  1. خانمهای معمولا از کنار و از مسیردوچرخهکه آسفالت شده  استفاده می کنند. این نوع حرکت مطابق روایات اسلامی است که می فرمایند خانمها از کنار مسیر حرکت نمایند و به خاطر آسفالت مناسب صاف و تمیز است. به هر جهت از کنار حرکت کردن زیبنده بانوان است.
  2. تا آنجا که می شود در مسیری که ماشین ها تردد می کنند حرکت نکنید. و به چراغ راهنمایی در چهار راهها دقت نمایید.

۵ .  به دون استراحت پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید. هر زمان از پیاده روی منصرف شدید می توانید از وسایل نقلیه جهت رسیدن به مسجد استفاده کنید.

  1. سعی کنید حدود یک ربع قبل از نماز مغرب به مسجد برسید.
  2. آخرین استراحتتان در مسیر را  حدود ۵۰۰ متری مسجد انتخاب کنید و خوب استراحت نمایید تا برای ورود به مسجد اشتیاقتان را حفظ کنید.
  3. در تمام مسیر اپراتور های تلفن همراه آنتن دهی دارند.

رهنمودها

۱ . کسانی که میخواهند به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خدمت کنند باید به یادشان باشد که صرفا برای دست یافتن به نزدیکی به خدا این کار را باید انجام دهند.

۲ . سعی کنید نماز مغرب و عشاء را سروقت برپا دارید .همانطور که این وظیفه را نسبت به بقیه کارها اولویت می دهید.

۳ . نشاط و امید خوب است  کمی دقت کنید فضای مسیر را با شوخیهای نابجا خراب نکنید.

  1. ذکر گفتن در مسیر بسیار نیکوست مثل صلوات همراه وعجل فرجهم.  با مولایمان خلوت کنیم . شعر هایی را زمزمه کنیم . گاهی با گروه‌های پیاده روی همراه شوید و دوستان خوب انتخاب کنید.(‌البته دقت لازم را در انتخاب دوست داشته باشید)

۵ . از تلف کردن نوشیدنی ها بپرهیزید.

۶ . در پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محل های عمومی را دقت کنید.

۷ . به یاد امام غایب حضرت صاحب الزمان (عج) مسیر را بپیمایید و برای تعجیل در فرج ایشان بسیار دعا بخوانید.

  1. نمازهای مسجد با توصیه امام زمان عج خوانده می شوند. با صبر واستراحت، خود را برای خواندن نمازهای مسجد آماده کنید.
  2. اگر کسی ادعای ارتباط با امام زمان عج را مطرح کرد به هیچ عنوان از او نپذیرید. ( هر که را اسرار حق آموختند مهر کردند و دهانش دوختند) کسانی که حضرت را دیده باشند اظهار نمی کنند.
  3. مطالبی که افراد غیر متخصص مطرح می کنند و برایتان غیر آشنا به نظر می رسد را با روحانیون مطرح کنید یا ازمرکزتخصص مهدویتسوال بفرمایید. البته معمولا جواب سوالهایتان از قبل در سایت آن مرکز موجوداست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *